Potrebuješ Stolný futbal, Biliard alebo Šípky?
Stačí zavolať.

Stolný Futbal, Futbalový Stôl, Biliard, Biliardy, Biliardové Stoly, Gulečník, Šípkový Automat, Šípky, Terče

Domov :: Stolny Futbal :: Stolny Futbal Pravidla

th-zetonierka-b.jpgth-komerc-a.jpgth-handle-a.jpgth-biliard-future.jpgth-nekomerc-e.jpg

Pravidlá Stolného Futbalu

  • Pred zápasom si strany vylosujú stranu za ktorú začnú zápas a kto bude rozohrávať.
  • Zápas začína rozohraním loptičky z pozície 5 hráčov, predtým však musí upozorniť spoluhráča, že začína hru aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam. Kto bude rozohrávať rozhoduje práve los. Gól do bránky neplatí ak bol vsietený bez nahrávky medzi hráčmi. Ak vsieti gól bez nahrávky opakuje sa rozohranie, ak sa to opakuje viac ako 2 krát za sebou získava loptu súperova strana. Rozohrať znamená nahrať si medzi hráčmi minimálne 2 krát.
  • Ak sa loptička ocitne mimo hry, tzn. že loptička opustila hraciu plochu sa rozohráva z pozície 2 hráčov. Rozohráva tá strana ktorá naposledy dostala gól, ak je stav nulový rozohráva strana ktorá prehrala los.
  • Zápas sa hrá štandartne do 10, čiže kto vsieti desiaty gól vyhráva. Môže sa dohodnúť hranie aj na čas.
  • Mŕtvy bod - je taký bod na hracej ploche kde nieje možné zasiahnúť loptičku ani s jedným z hráčov. Ak je loptička medzi obranou a brankárom hráč si nastaví loptičku na 2 hráčov a musí rozohrať. Ak je loptička medzi hráčmi oboch súperov položí sa loptička na 5 hráčov tej strany ktorá rozohrávala naposledy.
  • Regulérnym gólom sa rozumie gól ktorý padol za bránkovú čiaru z hry, nie priamo bez rozohrania ani za pomoci iného prispenia ako je dotyk hráča a loptičky. Ak loptička vyletí z bránky tento gól sa považuje za regulérny a s loptičkou sa ďalej nehrá iba sa nastaví na bod rozohrávania. Po góle sa loptička nastavuje na 5 hráčov toho tímu ktorý obdržal gól. Na hracej ploche sa nachádza výhradne len jedna loptička a nič iné okrem nej.
  • Každá strana ma možnosť si vyžiadať 1 timeout, ktorý môže trvať maximálne 10 minút v opačnom prípade sa zápas kontumuje. Ak sa požiada o timeout hráči musia opustiť stôl a nechať rovnakú pozíciu aká skončila na stole. Pokračovania po timeoute nasleduje rozohrávaním na mieste kde skončila loptička v čase kedy bolo o timeout požiadané. Kontumácia môže byť v dôsledku nedodržiavania pravidiel, neskorého príchodu na zápas (je potrebné sa dostaviť do 5 minút od oficiálneho času). Kontumácia môže byť aj dobrovoľná ak tím nechce nastúpiť na zápas. Do výsledku sa uvádza výsledok 10:0 ako skontumované skóre.
  • Zakázané pri hre je pretáčanie hráčov (tyčí s hráčmi) o viac ako 360 stupňov. Ak sa pretočí hráč o viacej ako 360 stupňov nazýva sa táto strela pretáčaním a nieje regulérna. To znamená, že ak padne gól po pretáčaní nieje uznaný, po pretáčaní sa loptička vracia súperovi na 5 hráčov kde musí súper rozohrať. Ak však nepadne gól a zostane loptička u súpera pokračuje sa v hre. Samozrejme vlastní gól v prípade pretáčania je regulérny. Pri hre je zakázané chytať tyče súpera, panákov, loptičku (v prípade ak si to nevyžaduje situácia a pravidlá neustanovujú že je to povolené), nahýbať stôl, drgať do stola, fúkať do loptičky, pľuť na hraciu plochu, fajčiť (ak to prekáža súperovi), nadávať atď. a súper získava výhodu nového podania. V prípade takýchto technických chýb okrem pretáčania sa nastoluje penalta. Pri penalte sa loptička nastaví na 3 hráčov tímu, ktorý nespravil chybu a môže bez rozohrania strieľať na bránu alebo nahrávať.
  • Za zdržovanie sa považuje, ak hráč zámerne nerozohrá podľa pravidiel viacej krát po sebe, ak do 15 sekúnd od nadobudnutia loptičky nezvolí nahrávku alebo strelu smerom k inému hráčovi. Za prekročenie tejto doby sa stráca loptička, ktorá putuje na 5 hráčov súpera.
  • Hrať môže aj 1 hráč proti 2 v prípade že jeho spoluhráč mešká alebo má iné dôvody prečo nemohol včas nastúpiť na zápas. Ak sa dostaví môže sa kedykoľvek zapojiť do hry. Komunikácia medzi hráčmi je dovolená v prípade, že tým nijako neobmedzuje výkon protihráčov.

Mapa stránok
Copyright © 2006 aERSTE, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Website Development by Mark Petras | Parfémy | Parfumy